mapPapowo Toruńskie
Łysomice
mapMsze Święte
ndz. i św. Papowo Tor.: 7:30, 12:00, 18:00, Łysomice: 9:00, 10:30
 1. Biuro parafialne czynne w poniedziałek od godz. 15.00 do 16.30.
 2. Od poniedziałku do środy w kościele parafialnym od 15.00-18.00 trwać będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, w Łysomicach od 6.00-17.00 w ramach 40-o godzinnego nabożeństwa.
 3. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Msze św. o godz. 9.00, 10.30 (Ł) 17.00 (Ł) 18.00, 19.30. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły ilościowy i jakościowy. (jeden posiłek do syta w ciągu dnia i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych).
 4. Od środy popielcowej rozpoczną w naszej parafii działalność Męskie Plutony Różańcowe. Mężczyźni którzy chcą codziennie odmawiać dziesiątkę różańca w ramach swojego plutonu, który liczy 21 mężczyzn. Pierwsze spotkanie kandydatów do tej formacji zaplanowaliśmy w Piątek po Drodze Krzyżowej około godz. 20.00
 5. Na drogi Krzyżowe zapraszamy w Łysomicach o godz. 16.30 w Papowie Toruńskim o godz. 19.00.
 6. W najbliższą sobotę 29 lutego na godz. 15.30 Wspólnota Magnificat zaprasza kobiety na spotkanie w domu parafialnym. Prosimy o zabranie z sobą Pisma Świętego.
 7. Za tydzień w niedzielę na Mszę św. o godz. 7.30 a po niej na spotkanie zapraszamy wszystkie zelatorki Żywego Różańca. W przypadku braku możliwości proszę o wydelegowanie zastępstwa.
 8. Dziękuję za ofiary złożone w ramach kolekty w ubiegłą niedzielę. Tydzień temu na cele dobroczynne zebraliśmy 1135,62 i 15 Euro. Bóg zapłać ofiarodawcom indywidualnym: Grażynie i Markowi Moskalom z Łysomic, Januszowi Tołkanowiczowi z Papowa Toruńskiego za ofiary z przeznaczeniem na prowadzone prace remontowe w parafii.
 9. W sobotę na godz. 19.00 zapraszamy narzeczonych na przygotowanie do małżeństwa.
 10. Ogłoszenia i intencje dostępne są na naszej stronie parafialnej: www.swmikolaja.pl
 1. Biuro parafialne czynne w poniedziałek od godz. 15.00 do 16.30.
 2. Dzisiaj na mszę św. o godz. 12.00 a po niej na spotkanie formacyjne zapraszamy rodziny z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.
 3. W środę na Msze św. o godz. 18.00 i na comiesięczne spotkanie formacyjne zapraszamy Służbę Liturgiczną Mężczyzn.
 4. Zapraszamy chórzystów i osoby pragnące śpiewać w chórze na próbę w czwartek o godz. 18.45.
 5. W piątek Wspólnota Domowego Kościoła wyjeżdża na trzydniowe skupienie do Okoniny Nadjeziorne.
 6. W sobotę o godz. 11.00 zapraszamy ministrantów i lektorów na spotkanie w Plebanii.
 7. W sobotę 29 lutego na godz. 15.30 Wspólnota Magnificat zaprasza kobiety na spotkanie w domu parafialnym. Prosimy o zabranie z sobą Pisma Świętego.
 8. Dotarły z Grecji ikony stanowiące ostateczny kształt ołtarza głównego w kaplicy w Łysomicach, przedstawiające Matkę Bożą i św. Elżbietę w stanie błogosławionym. Koszt tych ikon wtniósł 2400 Euro. Za tydzień ikony będą wisiały w kaplicy. Dziękuję naszemu parafianinowi Panu Robertowi Grabowskiemu z Papowa Toruńskiego, za przywiezienie wszystkich trzech ikon z Grecji.
 9. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli przy wycinaniu drzew i porządkowaniu terenu parafii związanego z poszerzeniem drogi wewnętrznej przyległej do ogrodu parafialnego i przygotowania terenu do ogrodzenia.
 10. Dziękuję za ofiary złożone w ramach kolekty w ubiegłą niedzielę.
 11. W sobotę na godz. 19.00 zapraszamy narzeczonych na przygotowanie do małżeństwa.
 12. Dzisiaj przed kościołem, jak co miesiąc, trwa zbiórka do puszek na cele dobroczynne.
 13. Ogłoszenia i intencje dostępne są na naszej stronie parafialnej: www.swmikolaja.pl
poniedziałek, 10 luty 2020 07:25

Ogłoszenia parafialne – Niedziela 9.02.2020 r.

 1. Biuro parafialne czynne w poniedziałek od godz. 15.00 do 16.30.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli przy porządkowaniu kaplicy i kościoła z dekoracji świątecznych. Dziękuję również rodzinom za cotygodniowe sprzątanie kaplicy w Łysomicach.
 3. Zapraszamy chórzystów i osoby pragnące śpiewać w chórze na próbę w czwartek o godz. 18.45.
 4. W sobotę na godz. 11.00 zapraszamy młodzież przygotowującą się do Bierzmowania na spotkanie.
 5. W niedzielę na mszę św. o godz. 12.00 a po niej na spotkanie formacyjne zapraszamy rodziny z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.
 6. Zakupiliśmy za kwotę 5600 zł nowy instrument - organowy cyfrowe wraz z nagłośnieniem do kaplicy po to aby stworzyć jak najlepsze warunku do skupienia i modlitwy w czasie liturgii oraz dobre warunki pracy dla naszego Pana organisty.
 7. Dotarły z Grecji ikony stanowiące ostateczny kształt ołtarza głównego w kaplicy w Łysomicach, przedstawiające Matkę Bożą i św. Elżbietę w stanie błogosławionym. Koszt tych ikon to 2400 Euro. Za tydzień będzie można je obejrzeć w kościele a za dwa tygodnie w kaplicy. Dziękuję naszemu parafianinowi Panu Robertowi Grabowskiemu z Papowa Toruńskiego, za przywiezienie wszystkich trzech ikon z Grecji.
 8. Dziękuję za ofiary złożone w ramach kolekty w ubiegłą niedzielę.
 9. W sobotę na godz. 19.00 zapraszamy narzeczonych na kolejne spotkanie przygotowujące do małżeństwa.
 10. Ogłoszenia i intencje dostępne są na naszej stronie parafialnej: www.swmikolaja.pl
 1. Biuro parafialne czynne w poniedziałek od godz. 15.00 do 16.30.
 2. W poniedziałek po wieczornej Mszy św. Będziemy porządkować kaplicę i kościół z dekoracji świątecznych. Bardzo proszę Mężczyzn i młodzież o pomoc.
 3. Od wtorku przez 3 dni ministranci i lektorzy w ramach ferii udają się na szkółkę narciarską na Kurzą Górę. W przypadku załamania się pogody przesuniemy wyjazd o 1 dzień.
 4. Dziękuję za ofiary złożone w ramach kolekty w ubiegłą niedzielę. Dziękuję ofiarodawcom indywidualnym Pani Asi z Łysomic za ofiary z przeznaczeniem na prowadzone prace i dzieła w parafii.
 5. Dziękuję wszystkim za wspólne kolędowanie i biesiadowanie i dzielenie się swoimi wspomnieniami z przeżywanych świat w domach rodzinnych tydzień temu w świetlicy wiejskiej w Papowie Toruńskim. Zakończyliśmy o godz. 17.00 kolędą i pobłogosławieniem  naszego domu parafialnego. Co roku planujemy spotkać się aby kultywować nasze najstarsze tradycje i zwyczaje i dzielić się swoją obecnością. Dziękuję Gospodyniom, Stowarzyszeniu Markus, Chórowi, Panu Organiście za pomoc w stworzeniu klimatu tego spotkania.
 6. Wczoraj w naszej parafii rozpoczęła swoje istnienie i działalność wspólnota gromadząca kobiety pn. „Magnificat”. Kobiety i dziewczęta zainteresowane odkrywaniem Boga i misji kobiety spotykać się będą raz w miesiącu na pogłębianiu swojej wiary.
 7. W sobotę na godz. 19.00 zapraszamy narzeczonych na przygotowanie do małżeństwa.
 8. W minionym tygodniu na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy: + Janusza Żbikowskiego oraz + Danielę Jędraszek – mamę ks. Marcina. Dziękuję wszystkim parafianom za tak liczny udział w uroczystości pogrzebowej.
 9. Ogłoszenia i intencje dostępne są na naszej stronie parafialnej: www.swmikolaja.pl
 1. Biuro parafialne czynne w poniedziałek od godz. 15.00 do 16.30.

 2. Od 1 lutego w sobotę o godz. 19.00 rozpoczynamy bezpośrednie przygotowanie narzeczonych do małżeństwa. Prosimy o zgłaszanie się Par narzeczeńskich, które w najbliższych czasie mają zamiar zawrzeć sakramentalne małżeństwo.

 3. Dziękuję za ofiary złożone w ramach kolekt w ubiegłą niedzielę. Dziękuję ofiarodawcom indywidualnym.

 4. Dzisiaj na godz. 15.00 zapraszamy na wspólne kolędowanie i biesiadowanie na zakończenie okresu Bożego Narodzenia. Śpiewanie kolęd, przedstawienie twórczości, zabawy odbędą się w świetlicy wiejskiej w Papowie Toruńskim. Zakończenie planujemy o godz. 17.00 kolędą w Plebanii. Zapraszamy całe rodziny, zespoły, chóry i osoby indywidualne do podzielenia się talentami i do wspólnego śpiewania kolęd i zabawy. Dziękuję Gospodyniom za przygotowanie słodkości.

 5. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy w I sobotę miesiąca 1 lutego: ks. Marcin swoich chorych od godz. 8.30 ks. Proboszcz od godz. 15.00.

 6. 1 lutego w naszej parafii rozpoczyna swoje istnienie i działalność wspólnota gromadząca kobiety pn. „Magnificat”. Kobiety i dziewczęta zainteresowane odkrywaniem Boga i misji kobiety w życiu zapraszamy na Msze św o godz. 18.00 a po niej na spotkanie w plebanii.

 7. Za tydzień w niedzielę dokonamy podsumowania całego roku 2019 i tegorocznych kolęd.

 8. W minionym tygodniu na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy: + Krzysztofa Janeczko l. 67 z Papowa Toruńskiego. W piątek o godz. 10.00 odbędzie się pogrzeb + Janusza Żbikowskiego l. 46 ze Szkocji.

 9. Jutro w parafii Jastrzębie o godz. 9.00 odbędzie się pogrzeb + Danieli Jędraszek – mamy ks. Marcina. Z parafii wyruszy autokar o godz. 7.15 z parkingu przy kościele. Osoby, które chcą skorzystać z tego środka transportu prosimy o zgłoszenie się na podany na stronie internetowej nr tel. 667 314 458 Pani Iwony Karolewskiej. W imieniu parafii zostanie złożony wieniec kwiatów. Dla osób, które nie mogą jechać a chcą się pomodlić w intencji zmarłej mamy, jutro w jej intencji zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18.00.

 10. Ogłoszenia i intencje dostępne są na naszej stronie parafialnej: www.swmikolaja.pl

Strona 1 z 56

O Naszej Parafii

Parafia najprawdopodobniej została założona przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV w. Z tego okresu pochodzi prezbiterium - najstarsza część świątyni. Nawa główna, wybudowana także w stylu gotyckim, ma późniejszy rodowód. Najnowsze części kościoła pochodzą z początku XX w. W czasie reformacji, w związku z przejęciem parafii w Grębocinie, Rogowie i Gostkowie przez protestantów, Papowo stało się ośrodkiem katolicyzmu dla całej okolicy. W okresie II wojny światowej zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau ówczesny proboszcz - ks. Franciszek Mitręga.

Wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich lat należy wymienić: oficjalną wizytę w dniu 6 grudnia 1990 roku Generała Zakonu Paulinów Jana Nalaskowskiego, który pochodzi z tej parafii, parafialne obchody jubileuszu 750 - lecia diecezji chełmińskiej i peregrynacja w rodzinach figury Matki Bożej Fatimskiej poświęconej przez bp. Jana Chrapka. Parafia odbyła pieszą pielgrzymkę na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Toruniu w roku 1999 oraz Misje Ewangelizacyjne w dniach 2 - 10 grudnia 2000 r. Wykonano także najbardziej potrzebne inwestycje - m. in. remont prezbiterium kościoła i kaplicy filialnej w Łysomicach i gruntowna naprawa organów. Wykonano niezbędne prace badawczo - odkrywcze w kontekście planowanego remontu wnętrza świątyni, które pozwoliły na rozpoczęcie prac dotyczących kapitalnego remontu kościoła.