mapPapowo Toruńskie
Łysomice
mapMsze Święte
ndz. i św. Papowo Tor.: 7:30, 12:00, 18:00, Łysomice: 9:00, 10:30

Wspólnoty

W tym dziale:

Młodzież oazowa

Oaza młodzieżowa

Oaza młodzieżowa to wspólnota gromadząca ludzi młodych – uczniów gimnazjum, liceum, studentów – na cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. To jedna z gałęzi Ruchu Światło-Życie, ruchu odnowy Kościoła, założonego w połowie XX wieku przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Głównym celem tej wspólnoty jest troska o odnowę życia duchowego i parafialnego. Zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II dąży ona do tego, aby Kościół stawał się wspólnotą wspólnot, a ludzie, aktywnie włączając się w życie parafii jako najmniejszej komórki Kościoła, przyczyniali się do duchowego wzrostu całej wspólnoty wierzących. Dlatego najważniejszym zadaniem członków oazy jest dążenie do rozwijania osobistej relacji z Chrystusem.

Grupa młodzieżowa, która na bazie Oazy powstała w naszej parafii jesienią 2015 roku gromadzi młodych pragnących pogłębiać swoją relację z Panem Bogiem. Dziś wielu młodych ludzi szuka odpowiedzi na pytania dotyczące życia i swojej przyszłości. Niejednokrotnie nie mają skąd czerpać właściwych wzorców. Jako „wspólnota młodych” opierając się przede wszystkim na Słowie Bożym, chcemy odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Nasza wspólnota młodzieżowa gromadzi się w każdy piątek o godzinie 18.00 na wspólnej Mszy świętej, po której odbywa się spotkanie formacyjne lub rekreacyjne w salce na stryszku plebanii. Poza formacją stałą młodzież, biorąc udział w różnego rodzaju akcjach duszpasterskich, angażuje się w życie parafii.

Spotkania młodych to nie tylko czas spędzony na modlitwie, ale również udział w wyjazdach rekreacyjnych, zabawach, ogniskach czy wspólnym oglądaniu filmów itp. Zachęcamy do przyłączenia się do naszej wspólnoty wszystkich młodych, którzy pragną mile spędzać wspólny czas w towarzystwie największego Przyjaciela – Jezusa Chrystusa.

{gallery}MlodziezOazowa{/gallery}

Zobacz artykuły...

Chórek dziecięcy

Chórek

Chórek dziecięcy powstały przy Przedszkolu Pod Klonowym Listkiem od 2010 r. ubogaca Msze Święte w łysomickiej kaplicy oraz szczególne uroczystości. Inicjatorami powstania chórku byli rodzice, którzy widząc jak chętnie ich pociechy śpiewają o każdej porze dnia, a niektóre również w nocy, zdecydowali się wykorzystać ten potencjał dla upiększenia modlitwy. Na początku kilkuosobowa grupka maluchów poprzez zabawę uczyła się piosenek religijnych (głównie kolęd) i ćwiczyła głosy. Opanowanie materiału nie sprawiało im większego problemu a przyłączające się do grupy kolejne dzieci ubarwiały i potęgowały głos chórku.
 
Praca nad warsztatem wokalnym i wzbogacanie śpiewu dopasowaną do głosów i możliwości dzieci oprawą muzyczną to ciężka praca, ale daje wielką satysfakcję. Nie ma nic piękniejszego niż widok dziecka podśpiewującego sobie jakąś pieśń w trakcie zabawy w domu czy na podwórku – dla samej radości ze śpiewania.
 
Praca na próbach to też świetna zabawa. W tajniki śpiewu dzieci wprowadza jedna z mam - Ula Talkowska - notabene obdarzona wspaniałym głosem.
 
Nad całością czuwa główna pomysłodawczyni, „spiritus movens” chórku – Zoila Gaulin-Dembek

W kilkuletnim okresie działalności chórek nagrał dwie płyty „Małe są nasze słowa” oraz „Kolędy”.
 
Obecnie grupa liczy ponad 25-ro dzieci w wieku od 4-14 lat. Wszystkie tworzą w tej chwili wielką rodzinę a wspólne śpiewanie umacnia już istniejące więzi między dziećmi.
 
Każde dziecko posiada ogromny potencjał i potrzebuje inspiracji dla działania. Cieszymy się, że nasze śpiewanie przynosi widoczne efekty w zakresie ubogacania dzieci i Mszy Świętej.
 
Zespół tworzą:
Urszula Talkowska – prowadzenie zespołu, opieka nad dziećmi
Denis Dembek – gitara akustyczna, gitara basowa
Michał Gajur – instrumenty perkusyjne
Wojtek Kafka – gitara akustyczna
Janusz Lewandowski – skrzypce, edukacja muzyczna
Maciej Stawinoga – instrumenty klawiszowe
Piotr Załuski – gitara akustyczna, ukulele

Czekamy z radością na kolejne dzieci chcące przyłączyć się do naszej śpiewającej wspólnoty.
Przypominamy - próby chórku odbywają się w każdą sobotę o godzinie 9.30 w Przedszkolu pod Klonowym Listkiem w Łysomicach przy ul. Łąkowej 15.

Zapraszamy wszystkich naszych parafian, zwłaszcza rodziny z dziećmi do uczestnictwa w Mszach Św. z udziałem chórku w każdą niedzielę o godz. 10 30.

Zobacz artykuły...

Domowy Kościół

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, pomaga małżonkom żyjącym w sakramencie małżeństwa czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, uczy ich nim żyć i celebrować go przez całe życie.

Wspólnota Domowego Kościoła dzieli się na małe kręgi tworzone przez 4-7 małżeństw, które raz w miesiącu (od września do czerwca) spotykają się w domach poszczególnych małżeństw na wspólnej modlitwie i medytacji nad wybranym fragmentem Pisma św. Nieodłącznym elementem każdego spotkania, w którym uczestniczy kapłan, jest podsumowanie całomiesięcznej pracy nad swoim małżeństwem. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Jego zasadniczym celem jest pomoc małżonkom w głębszym przeżywaniu sakramentu małżeństwa. Ponadto wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu parafii. W naszej parafii wspólnota Domowego Kościoła działa od stycznia 2013 r., liczy obecnie 4 małżeństwa.

Opiekun: ks. Jarosław Ciechanowski

Kontakt: para animatorska Beata i Wojciech Walter, tel. 606 883 175

Zobacz artykuły...

Żywy Różaniec

Żywy Różaniec, ruch religijny założony w XIX w. Przez Pauline – Marie Jaricot, oznacza życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego. Różaniec jest modlitwą Ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne Tajemnice naszego odkupienia. Z tego powodu Różaniec nazywamy streszczeniem lub zbiorem najważniejszych prawd Ewangelii.

Żywy Różaniec składa się z ŻYWYCH RÓŻ. Każda Róża posiada 20 osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – 20 tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.

W naszej parafii jest obecnie siedem Róż Różańcowych.

«Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca». (Jan Paweł II)

Zobacz artykuły...