mapPapowo Toruńskie
Łysomice
mapMsze Święte
ndz. i św. Papowo Tor.: 7:30, 12:00, 18:00, Łysomice: 9:00, 10:30
 1. Dzisiaj w niedzielę o godz. 12.00 zapraszamy rodziców i dzieci I komunijne na Msze św. i spotkanie formacyjne.
 2. Biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek od godz. 15.00-16.30.
 3. W tym tygodniu na spotkania przygotowujące do I komunii św. zapraszamy dzieci i rodziców w grupach odpowiadających poszczególnym terminom uroczystości. W poniedziałek z dnia 5 maj, wtorek z dnia 12 maja; środa z dnia 19 maja o godz. 18.00 w czwartek grupa z dnia 26 maja z 10-ej o godz. 18.00; z 12-ej o godz. 19.00.
 4. W każdy wtorek w kościele parafialnym odprawiana jest Msza św. wotywna z nabożeństwem do św. Mikołaja Bpa. W tym czasie będą powierzane prośby wiernych wcześniej wypisane i złożone przy ołtarzu św. Mikołaja i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie następuje uczczenie relikwii św. Mikołaja poprzez ucałowanie.
 5. W najbliższą sobotę od godz. 8.00 akolici rozpoczną przynoszenie komunii św. chorym.
 6. Dziękuję parafianom oraz osobom koordynującym za pomoc w pielęgnacji kościoła i kaplicy: Wysockiej Małgorzacie i Katarzynie Orman. Pozostałych parafian zachęcamy do wzięcia udziału w cotygodniowej pielęgnacji naszych świątyń pozostałych członków naszej wspólnoty parafialnej – P. Iwona Karolewska i Barbara Opałka prowadzą listę osób i rodzin wpisujących się w troskę o świątynię - Dom Boży.
 7. Dziękuję za pomoc w pracy nad instalacją kolejnego mechanizmu zasuwowego obrazu przy ołtarzu bocznym: Wojciechowi Walter, Sławomirowi Szałkowskiemu oraz Mateuszowi Lenczewskiemu.
 8. Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu w ramach kolekty. Wszystkie ofiary przeznaczamy na funkcjonowanie parafii oraz na instalację nowego instrumentu organowego w kościele. Dziękuję ofiarodawcom indywidualnym: Milenie Szyderskiej, Maciejowi i Krystynie Zarzyka z Papowa Toruńskiego.
 9. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką, również w kaplicy dostępny jest nowym numerem tygodnika Niedziela, ofiary za gazety wrzucamy do skarbon
 1. Wszystkim parafianom oraz gościom życzymy błogosławionych Świat Zmartwychwstania Pańskiego.
 2. W I i II dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte odprawiamy w porządku niedzielnym: 7.30, 9.00 (Ł), 10.30 (Ł), 12.00, 18.00
 3. Obecnie przeżywać będziemy Oktawę Świąt Wielkanocnych z procesjami wielkanocnymi na Mszy św. o godz. 18.00. Oktawa Wielkiejnocy, której każdy dzień ma charakter Uroczystości największej wagi, znosi każdy post również ten piątkowy, możemy więc spożywać pokarmy mięsne i świętować.
 4. Jutro przypada I poniedziałek miesiąca, zapraszamy więc wszystkich mężczyzn na różaniec po wieczornej mszy św. prowadzony przez Męski Pluton Różańca.
 5. W tym tygodniu przypada również I piątek miesiąca, aby uzyskać łaski z nim związane trzeba przyjąć komunię św. w I piątek miesiąca. Spowiedź więc dla tych którzy maja potrzebę pojednania aby przyjąć Komunię św. w I piątek pół godziny przed Mszą św.
 6. Biuro parafialne w tym tygodniu będzie nieczynne.
 7. W sobotę 13 kwietnia akolici odwiedzą chorych z komunią świętą.
 8. W niedzielę 7 kwietnia na Mszy św. o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
 9. Dziękuję ministrantom i lektorom pod kierownictwem ceremoniarzy i ks. Karola za przygotowanie liturgii Wielkiego Tygodnia. Wszystkim parafianom dziękuję za wspólną modlitwę i przeżywanie liturgii Wielkiego Tygodnia.
 10. Dziękuję Strażakom z OSP w Papowie Toruńskim oraz Różom Różańcowym za nocne czuwanie w kościele przed Najświętszym Sakramentem.
 11. Dziękuję za złożone ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Dziękuję Pani Małgosi Mucharskiej za pomoc w wyborze kwiatów oraz ks. Karolowi za pomoc w dekorowaniu kościoła.
 12. Dziękuję parafianom Karolinie Wiczyńskiej, Ewie Santorek z synem Nikodemem, Iwonie Karolewskiej, Barbarze Opałka, Reginie Wantowskiej za pomoc w pielęgnacji kościoła i kaplicy. Zapraszam pozostałych parafian do wzięcia udziału w cotygodniowej pielęgnacji naszych świątyń – P. Iwona Karolewska i Barbara Opałka prowadzą listę osób i rodzin wpisujących się w troskę o świątynię-Dom Boży.
 13. Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu w ramach kolekty. Dziękuję również ofiarodawcom indywidualnym: Piotrowi i Marii Pabian z Papowa Toruńskiego.
 14. Obecnie trwają prace konserwatorskie nad zabytkową wiszącą amboną a w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad przywróceniem aranżacji chóru muzycznego. W tym roku nastąpi również instalacja nowego instrumentu organowego oraz konsekracja ołtarza i poświęcenie ambony i organów 1 grudnia w dzień naszego odpustu parafialnego. Wszystkie więc ofiary przeznaczamy na demontaż i instalację nowego instrumentu organowego w kościele.
 15. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką również w kaplicy dostępny jest nowym numerem tygodnika Niedziela, ofiary za gazety wrzucamy do skarbon.
 1. Biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek od godz. 15.00-16.30.
 2. W najbliższy Wielki Poniedziałek w parafii będzie okazja do spowiedzi św. w kościele od 9.30-10.00 i 17.00-18.00 w kaplicy w Łysomicach od 16.00-17.00.
 3. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach odbywają rekolekcje szkolne.
 4. We wtorek w łączności ze Mszą św. o godz. 18.00 odprawimy nabożeństwo z modlitwą za wstawiennictwem naszego patrona św. Mikołaja bpa i powierzamy spisane wcześniej prośby.
 5. Chorych z posługą sakramentalną kapłani odwiedzą w Wielki Piątek od godz. 8.30.
 6. Dziękuję parafianom oraz osobom koordynującym za pomoc w pielęgnacji kościoła i kaplicy Małgorzacie Kusińskiej z rodziną. Pozostałych parafian zachęcamy do wzięcia udziału w cotygodniowej pielęgnacji naszych świątyń – P. Iwona Karolewska i Barbara Opałka prowadzą listę osób i rodzin wpisujących się w troskę o świątynię - Dom Boży.
 7. Dziękuję za ofiary składane na kwiaty do Grobu Pańskiego do skarbon.
 8. Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu w ramach kolekty. Dziękuję również ofiarodawcom indywidualnym: Janowi i Annie Kalinowskim z Łysomic. Wszystkie ofiary przeznaczamy na funkcjonowanie parafii i prowadzone remonty.
 9. Niedziela Palmowa wprowadza nas w obchody Wielkiego Tygodnia. Zapraszamy na najważniejsze liturgie w ciągu roku:
  Wielki Czwartek
  10.00 Msza św. Krzyżma kapłanów z całej diecezji w Biskupem Wiesławem w Katedrze św. Janów w Toruniu.
  13.00 zbiórka wszystkich ministrantów i lektorów
  18.00 liturgia Wielkiego Czwartku po niej czuwanie przy P. Jezusie w Ciemnicy do godz. 24.00
  Wielki Piątek
  Wielki Piątek kontynuacja czuwania w ciemnicy
  8.00 modlitwa Jutrzni
  8.30 posługa w domach chorych przez kapłanów
  10.00 zbiórka wszystkich ministrantów i lektorów
  19.00 liturgia Wielkiego Piątku po niej całodobowe czuwanie przy grobie Pańskim, proszę o czuwanie przy grobie strażaków od 22.00 – 24.00.
  Wielka Sobota
  Nad Adoracją w nocy przy grobie czuwają Róże Różańcowe.
  24.00 – 1.00 Pani Wantowskiej
  1.00 - 2.00 Pani Parzyszek
  2.00 – 3.00 Pani Wroniewicz
  3.00 – 4.00 Pani Flak
  4.00 - 5.00 Męski Pluton Różańca
  5.00 – 6.00 Pani Grzelak
  6.00 – 7.00 Pani Ciećwierz
  7.00 – 8.00 Pani Kraśniewskiej
  10.00 zbiórka wszystkich ministrantów i lektorów
  Święcenie pokarmów odbędzie się w kościele o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00. Będzie to też okazja do nawiedzenia i modlitwy przy grobie Pana Jezusa. Ofiary ze święcenia pokarmów oraz wszystkie ofiary świąteczne przeznaczamy w tym roku na demontaż i instalację nowego instrumentu organowego w kościele.
  13.15 czuwanie dzieci przy Grobie Pańskim.
  Liturgia Wigilii Paschalnej – sobota godz. 22.00 liturgia rozpoczyna się na zewnątrz kościoła przed głównym wejściem liturgią światła prosimy o zabranie świec. Wigilia paschalna kończy się procesją rezurekcyjną w nocy Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
 10. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i II dzień Świąt Msze Św. odprawiamy w porządku niedzielnym:
  7.30, 9.00 (Ł), 10.30 (Ł), 12.00– z procesją wielkanocną, 18.00
 11. W zasobach parafialnych posiadamy elektryczne łóżka rehabilitacyjne ułatwiające pielęgnację chorych w domach. Zachęcamy do bezpłatnego wypożyczenia łóżek dla chorych parafian. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Proboszcza.
 12. Zapowiedzi Przedślubne
  Robert Tietz zam. w Toruniu i Wiktoria Mucha zam. w Toruniu (wcześniej w Zakrzewku), Zapowiedź II.
  Jeśli komukolwiek znane są przeszkody kanoniczne istniejące pomiędzy narzeczonymi, do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, zobowiązany jest w sumieniu poinformować o tym Proboszcza osobiście.
 13. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką również w kaplicy dostępny jest nowym numerem tygodnika Niedziela, ofiary za gazety wrzucamy do skarbon.
 14. W najbliższym tygodniu odbędą się pogrzeby: wtorek godz. 12.00 + Halina Brzozowska z Koniczynki
  Środa godz. 12.00 + Marianna Wysocka z Papowa Toruńskiego
 1. Biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek od godz. 15.00-16.30.
 2. Trwamy w czasie Nowenny przed Uroczystością św. Józefa, która przypada we wtorek 19 marca. Modlitwy odmawiamy po wieczornych Mszach św. W uroczystość św. Józefa nastąpi zawierzenie mężczyzn św. Józefowi po Mszy św. o godz. 18.00. Dzień ten ma charakter Uroczystości, która zawiesza charakter czasu Wielkiego Postu.
 3. W ten wtorek wyjątkowo przed Mszą św. o godz. 18.00 odprawimy nabożeństwo z modlitwą za wstawiennictwem naszego patrona św. Mikołaja bpa. W tym czasie powierzymy prośby wiernych wcześniej spisane i złożone przy ołtarzu św. Mikołaja i Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 4. We wtorek na godz. 19.30 zapraszamy na Krąg biblijny.
 5. W środę o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie z ks. Michałem Kossowskim, który wygłosi naukę przygotowującą nas do przeżycia Świąt Paschalnych.
 6. W najbliższą sobotę 23 marca na godz. 10.00 zapraszamy ministrantów i lektorów na zbiórkę.
 7. W sobotę na godz. 15.00 zapraszamy wszystkie dzieci do kaplicy w Łysomicach na modlitwę i adorację przed Najświętszym Sakramentem.
 8. Za tydzień w Niedzielę Palmowa młodzież oazowa rozprowadzać będzie palemki.
 9. Na drogi Krzyżowe w czasie Wielkiego Postu zapraszamy w Łysomicach o godz. 16.30 w Papowie Toruńskim o godz. 18.40.
 10. Gorzkie Żale odśpiewujemy w niedzielę, co tydzień na kolejnej Mszy św. Za tydzień na Mszy św. o godz. 7.30.
 11. Dzisiaj przed kościołem trwa zbiórka do puszek na kwiaty do „Grobu Pańskiego”.
 12. W zasobach parafialnych posiadamy elektryczne łóżka rehabilitacyjne ułatwiające pielęgnację chorych w domach. Zachęcamy do bezpłatnego wypożyczenia łóżek dla chorych parafian. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Proboszcza.
 13. Dziękuję parafianom oraz osobom koordynującym za pomoc w pielęgnacji kościoła i kaplicy Ewie i Maciejowi Stańczewskim. Pozostałych parafian zachęcamy do wzięcia udziału w cotygodniowej pielęgnacji naszych świątyń – P. Iwona Karolewska i Barbara Opałka prowadzą listę osób i rodzin wpisujących się w troskę o świątynię - Dom Boży.
 14. Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu w ramach kolekty. Wszystkie ofiary przeznaczamy na funkcjonowanie parafii i realizowanie inwestycji. Dziękuję ofiarodawcom indywidualnym Bartkowi i Agnieszce Opiłowskim, Danucie Tołkanowicz z Papowa Toruńskiego, Mateuszowi Rydel-Leszkowskiemu z Łysomic.
 15. Zapowiedzi Przedślubne
  Robert Tietz zam. w Toruniu i Wiktoria Mucha zam. w Toruniu (wcześniej w Zakrzewku), Zapowiedź I. Jeśli komukolwiek znane są przeszkody kanoniczne istniejące pomiędzy narzeczonymi, do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, zobowiązany jest w sumieniu poinformować o tym Proboszcza osobiście.  
 16. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką również w kaplicy dostępny jest nowym numerem tygodnika Niedziela, ofiary za gazety wrzucamy do skarbon.
 1. Biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek od godz. 15.00-16.30.
 2. Od dzisiaj rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością św. Józefa, która przypada 19 marca. Modlitwę będziemy odmawiać po wieczornych Mszach św.
 3. W tym tygodniu na spotkania przygotowujące do I komunii św. zapraszamy dzieci i rodziców w grupach odpowiadających poszczególnym terminom uroczystości. W poniedziałek z dnia 5 maj, wtorek z dnia 12 maja; środa z dnia 19 maja o godz. 19.00 w czwartek grupa z dnia 26 maja z 10-ej o godz. 18.00; z 12-ej o godz. 19.00.
 4. We wtorki zapraszamy o godz. 18.00 na Msze św. i nabożeństwo z modlitwą za wstawiennictwem naszego patrona św. Mikołaja bpa. W tym czasie powierzane są prośby wiernych wcześniej spisane i złożone przy ołtarzu św. Mikołaja i Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 5. Na drogi Krzyżowe w czasie Wielkiego Postu zapraszamy w Łysomicach o godz. 16.30 w Papowie Toruńskim o godz. 18.40.
 6. Gorzkie Żale odśpiewywać będziemy w niedzielę, co tydzień na kolejnej Mszy św. Za tydzień na Mszy św. o godz. 18.00.
 7. W sobotę zapraszamy na spotkanie wspólnoty kobiet „Magnificat” o godz. 19.00.
 8. Za tydzień przed kościołem przeprowadzimy zbiórkę na kwiaty do „Grobu Pańskiego”.
 9. W niedzielę za tydzień o godz. 19.00 spotkanie Kapituły Dobroczynnej.
 10. W zasobach parafialnych posiadamy elektryczne łóżka rehabilitacyjne ułatwiające pielęgnację chorych w domach. Zachęcamy do bezpłatnego wypożyczenia łóżek dla chorych parafian. Zgłoszenia proszę kierować do ks. Proboszcza.
 11. Dziękuję parafianom oraz osobom koordynującym za pomoc w pielęgnacji kościoła i kaplicy Kamili Lewandowskiej z rodziną. Pozostałych parafian zachęcamy do wzięcia udziału w cotygodniowej pielęgnacji naszych świątyń – P. Iwona Karolewska i Barbara Opałka prowadzą listę osób i rodzin wpisujących się w troskę o świątynię - Dom Boży.
 12. Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu w ramach kolekty. Wszystkie ofiary przeznaczamy na funkcjonowanie parafii i realizowanie inwestycji. Dziękuję ofiarodawcom indywidualnym.
 13. W tym tygodniu zakończy się remont dachu budynku przy kościele „Domu Joachima i Anny” – który nazwaliśmy od imion dziadków Pana Jezusa. Zakończy się również wyposażenie kaplicy w ławki na chórze.
 14. W najbliższy wtorek o godz. 11.30 odbędzie się pogrzeb śp. Jana Świszcza z Łysomic. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie …
 15. Zachęcamy do zainteresowania się prasą katolicką również w kaplicy dostępny jest nowym numerem tygodnika Niedziela, ofiary za gazety wrzucamy do skarbon.
Strona 1 z 100

O Naszej Parafii

Parafia najprawdopodobniej została założona przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV w. Z tego okresu pochodzi prezbiterium - najstarsza część świątyni. Nawa główna, wybudowana także w stylu gotyckim, ma późniejszy rodowód. Najnowsze części kościoła pochodzą z początku XX w. W czasie reformacji, w związku z przejęciem parafii w Grębocinie, Rogowie i Gostkowie przez protestantów, Papowo stało się ośrodkiem katolicyzmu dla całej okolicy. W okresie II wojny światowej zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau ówczesny proboszcz - ks. Franciszek Mitręga.

Wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich lat należy wymienić: oficjalną wizytę w dniu 6 grudnia 1990 roku Generała Zakonu Paulinów Jana Nalaskowskiego, który pochodzi z tej parafii, parafialne obchody jubileuszu 750 - lecia diecezji chełmińskiej i peregrynacja w rodzinach figury Matki Bożej Fatimskiej poświęconej przez bp. Jana Chrapka. Parafia odbyła pieszą pielgrzymkę na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Toruniu w roku 1999 oraz Misje Ewangelizacyjne w dniach 2 - 10 grudnia 2000 r. Wykonano także najbardziej potrzebne inwestycje - m. in. remont prezbiterium kościoła i kaplicy filialnej w Łysomicach i gruntowna naprawa organów. Wykonano niezbędne prace badawczo - odkrywcze w kontekście planowanego remontu wnętrza świątyni, które pozwoliły na rozpoczęcie prac dotyczących kapitalnego remontu kościoła.